Početna strana > Hronika > Tomas Flajner: Rezolucija 1244 jedini akt ikada kojim se zabranjuje secesiju
Hronika

Tomas Flajner: Rezolucija 1244 jedini akt ikada kojim se zabranjuje secesiju

PDF Štampa El. pošta
subota, 05. decembar 2009.

Jedinstvenost kosovskog slučaja je u tome što je upravo Rezolucija 1244 jedini akt ikada donet kojim se zabranjuje secesija dela teritorije jedne zemlje, čime se garantuje teritorijalni integritet tadašnje SRJ, izjavio je švajcarski profesor ustavnog prava i osnivač Instituta za federalizam u Friburgu, Tomas Flajner.

Odgovornost Međunarodnog suda pravde je ogromna jer ako bi doneo mišljenje u prilog nezavisnosti Kosova, to bi dovelo do uništenja međunarodnog prava, rekao je Flajner.

"Nikad u međunarodnoj zajednici do sada nije postojao slučaj da se jednom narodu prizna pravo na samoopredeljenje. Kurdi su se pozivali na to pravo, ali ni do danas međunarodna zajednica im nije dala pravo na samoopredeljenje, odnosno nije im dala državu", rekao je Flajner u razgovoru za "Politiku".

U međunarodnom pravu ne postoji princip iznad principa teritorijalnog integriteta i suvereniteta, dodao je Flajner.

"Jedini pomak u tom pravcu bila bi Deklaracija UN o statusu autohtonog naroda iz 2007, koja prvi put garantuje autohtonom narodu kolektivno pravo na teritorijalnu autonomiju u okviru države, ali ne i pravo na secesiju. Međutim, protiv ove deklaracije su u UN-u glasale baš države koje su priznale Kosovo poput SAD i Kanade", naglasio je Flajner.

Ukoliko bi se prihvatio argument Albanaca da im pravo na secesiju pripada zbog toga što su dugo godina bili izloženi represiji Beograda, to bi bio presedan koji bi destabilizovao svetski mir jer bi svi koji imaju secesionističke zahteve krenuli sa terorističkim akcijama kako bi isprovocirali državu da im odgovori i onda bi im to bio izgovor da traže secesiju, smatra Flajner.

"Takođe, mora se onda postaviti pitanje zašto su Savet bezbednosti i UN doneli Rezoluciju 1244 kojom se garantuje teritorijalni integritet i suverenitet SRJ, a nisu odmah kada je završena državna represija usvojili te razloge i još tada dali nezavisnost Kosovu", rekao je Flajner.

Stav da je Kosovo država jer ima teritoriju, vlast i narod, koji je ovih dana iznela Nemačka, "potpuno ignoriše realnost u svetu", dodao je Flajner.

"Zašto bi situacija na Kosovu bila različita od one u Sudanu, u Kašmiru ili sa Kurdima, koji imaju teritoriju, narod i vlast? Takav pristup doveo bi nas u situaciju da bi svako ko se bori oružjem i kontroliše teritoriju mogao da dobije državu. To bi bio kraj sveta", rekao je pravni ekspert.

Flajner je ocenio da je odluka da se prizna Kosovo isključivo politička.

"Ne samo kao stručnjak nego kao i čovek koji je rastao u pravnoj državi mene boli što su pravne države odbacile pravo i čisto se rukovodile političkim argumentima priznajući Kosovo. Nije u pitanju samo Srbija već čitav međunarodni pravni poredak. Odgovornost Međunarodnog suda pravde ogromna je, jer ako bi doneo mišljenje da je nezavisnost u skladu sa međunarodnim pravom to bi dovelo do haosa, anarhije i uništenja međunarodnog prava", ocenio je profesor.

Tomas Flajner u Beogradu boravi na poziv Centra za nacionalnu strategiju.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner